Vári Ferenc pappá szentelése


Vári Ferenc pappá szentelése alkalmából készült a fotó, 1926-ban (A fotó, Vári Dezsőné)

1926. augusztus 20-án, a Püspök Úr így köszöntötte.

2432/1926

Kedves Fiam!

Miután a szentelés kegyelmét elnyerted és a character indelébilis (eltörölhetetlen jel) által az Úr Jézus munkatársa lettél, első lelkipásztori állomásul a Hódmezővásárhelyet jelölöm ki, ahol Nagytisztelendő Cseh András esperes-plébános úr oldala mellett fogsz, mint hitoktató és segédlelkész működni.

Mielőtt a tanítványok munkájára útra kelnél, atyai szeretettel kötöm újból lelkedre az ordinatioban kapott intelmet: Stunde sanck et religicse vivire atgue omnipetenti Dec placere, út gratiam suam possis aguirere. (Törekedj vallásosan élni, a Mindenható Istennek tetszése szerint, hogy kegyelmével támogasson.)

Maradj meg azon az úton, amelyen a szemináriumban elöljáróid vezettek, ha nem is lesz olyan könnyű, mint aminőnek távolról látszott. Őrizd meg ideális gondolkodásodat és igyekezzél azt gyakorlati érzékkel párosítani. Élj mély lelki életet, amelynek az imádságban Istennel való egyesülés a forrása. Plébános úrnak szeretetébe ajánlottalak, fordulj hozzá bizalommal.

Állásodat szeptember 1-re kell elfoglalni. Állásodra vonatkozó részletes felvilágosításért fordulj bizalommal a plébános úrhoz.

A ./. alatt csatolt hitoktatói kinevezést, a világi hatóságok előtt való felhasználás végett csatolom.

Hogy működésed Istennek tetsző legyen, és hogy munkálkodásodban az Úr Isten kegyelme kísérjen, szívem mélyéből adom Reád főpásztori áldásomat és buzgó oltárimáidba ajánlottan maradok.

Püspök Vác 1926. augusztus hó 20-án

Tisztelendő Vári Ferenc újmisés úrnak[1]

1926. augusztus 31-től, Vári Ferenc Hódmezővásárhelyen hitoktató. „Szelíd, drága jó lélek, gyermeklelkű, kedves pap. Bár ezer és ezer ilyen papja volna az egyháznak. Kár, hogy a szervezete nem látszik elég erősnek, kevés az ellenálló képessége. Nem tudom, hogy bírja-e?”[2]

1928. március 24. Súlyos tüdővérzés miatt, gyógyulásra volt szüksége, ezért - betegen - Szentesre, a Csongrád Vármegyei korházba került, mint hitoktató. Szeptember 1-től, a Püspök Úr végleg Szentesre helyezte, mint III. káplánt, és a korházban, mint korházi lelkész működött. Ellátás címén – egyesek malíciája miatt, neki először havi 58, később 28, legutóbb 14 Pengőt kellett havonta fizetni. Sikerült kivívni, tekintettel a korházi teljes és lekötött szolgálatra – 1931. január 1-től ingyen kapott teljes ellátást, fűtést, mosást és világítást. Az egyházközség 1931. március 31-től kezdve, havi 25 Pengőt javasolt meg, a III. káplán részére. 1931. április 1-től, mint III. káplán – délelőtt a plébániai irodában dolgozott a plébános vezetése mellett, az ő utasítása szerint. Szerény, lelkiismeretes munkája, jó segítséget jelentett, a plébánost távollétében ő helyettesítette.

Feljegyzés, Szentes Szent Anna Plébániahivatal: „Vári Ferenc nagy szeretettel és rátermettséggel végzi a korházi teendőit. A betegek számára, 1930. szeptemberében, külön imakönyvecskét ad ki, hogy a szentségek felvételénél segítséget nyújtson a betegeknek. A praktikus más imákat is magába foglaló „Betegek Kis Imakönyvét” csak hamar megismerik az ország legtöbb korházában. Nemcsak látogatja a betegeket, s vigasztaló szavaival enyhíti fájdalmukat, hanem saját kezelésében levő kis könyvtárával szórakozást is ad a betegeknek. A Szent István Társulat kitűnő regényei s a Képes Krónika bekötött évfolyamai, igen kedvelt olvasmányok. Természetes, hogy a betegek gyóntatása, szentséggel való ellátása az első feladata. Első péntekre közös gyónáson, de máskor is gyónnak a betegek – különösen műtét előtt vagy után. Ritkán van olyan beteg, aki elhagyná a korházat anélkül, hogy ne gyónna, és ne áldozna. Újabban, egy Jézus Szíve képet is kapnak a betegek – praktikus imával a hátsó lapján. Arra törekszik a korházi lelkész, hogy ne csak testileg, de lelkileg is gyógyulva távozzanak a betegek a korházból. Hogy milyen munkát végez, csak az a sok-sok beteg tudná megmondani, aki megfordult a korházban.”

Vári Ferenc plébános, 1928 és 1938 között, többször volt, a Svájci Zizers bei Churban és Davosban, heteket, hónapokat töltött papi otthonban, gyógykezelésen. Betegsége miatt, a Megyés Püspök megbízásából Vári Ferenc, 1938. november 9-től a Szentesi Egyházközségnél, mint az egyházi elnök helyettese működött. Teljes adminisztrátori feladatra, a plébánia ügyeinek vezetésére és teljes plébánosi jogkörre kapott megbízást. Hivatása mellett, Katolikus Leányegyletek – dolgozó leányok, Kalász – Zita kör szervezésében, vezetésében vett részt.[3]


Jegyzet
[1] Váci Püspöki Káptalani Levéltár, Vári Ferenc anyagában.
[2] Mindössze e rövid bejegyzés van Vári plébánosról, a Hódmezővásárhelyi Plébániahivatal História Domusában, amelyet kérésemre, az élettörténetének a feldolgozásához kaptam.
[3] Szentes, Szent Anna Plébániahivatal, a História Domus, 1920 és 1943 közti évek eseményeit rögzíti kötetben, 26-27. oldal

Megjegyzések